KARS SARIKAMIŞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Duyuruları: Bursluluk Sınavı, AKS Sonucu, Çalışma Takvimi

26 Temmuz 2020 Adaylık Kaldırma Sınav (AKS) sonucu açıklandı. Bursluluk Sınavı 5 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek. Çalışma Takvimi ile ilgili yazı yayımlandı.
Eğitim Duyuruları: Bursluluk Sınavı, AKS Sonucu, Çalışma Takvimi

ADAYLIK KALDIRMA SINAVI (AKS)
26 Temmuz 2020 tarihinde yapılan Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) sonuçları açıklanmıştır. Sınava giren adaylar sınav sonuçlarını kişisel MEBBİS sayfasından Aday Öğretmen Performans Değerlendirme Modülünden öğrenebilir.

*** 

2020 - 2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÇALIŞMA TAKVİMİNDE DÜZENLEME
Millî Eğitim Bakanlığı, illere yeni eğitim öğretim yılı çalışma takvimine ilişkin yazı gönderdi. Yazıda, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda 23 Mart 2020 tarihinden itibaren Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Canlı Sınıf Uygulamaları ile EBA TV (İlkokul, Ortaokul ve Lise) yoluyla uzaktan eğitim ile tamamlandığı hatırlatıldı. Yeni ders yılının, öğrencilerin eksik konu ve kazanımlarına yönelik programın Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarında 17 Ağustos 2020 Pazartesi günü, resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında ise 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü yüz yüze eğitim ile başlayacağı kararlaştırıldığı vurgulanan yazıda, buna karşın salgın nedeniyle yüz yüze eğitime ilişkin takvimde değişikliğe gidildiği belirtildi.

Yazıya göre, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumları istemeleri halinde 17 Ağustos 2020 Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim yoluyla tüm kademe ve sınıf düzeylerinde öğrencilerin eksik konu ve kazanımlarına yönelik program uygulamasına başlayabilecek. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü itibarıyla başlayacağından resmi ve özel örgün eğitim kurumlarının tamamı bu tarihten itibaren uzaktan eğitim yoluyla öğrencilerin eksik konu ve kazanımlarına yönelik program uygulamasına başlayacak.
MESLEKİ ÇALIŞMALAR
Yeni ders yılına ilişkin öğretim programlarının işlenmesine 21 Eylül 2020 Pazartesi gününden itibaren Bakanlıkça yapılacak planlama doğrultusunda başlanacak. Öğretmenler, mesleki çalışmalara 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü görev yaptıkları eğitim kurumlarında başlayacak.
Yeni eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde uyum eğitimleri gerçekleştirilecek. Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıfları, ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9'uncu sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere yönelik okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlama amacıyla uzaktan eğitim yoluyla ve yüz yüze eğitimin başladığı hafta içerisinde gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.
DESTEKLEME KURSLARI
Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde işletmelerde beceri eğitimleri, 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlayacak. Resmi ve özel eğitim kurumları, 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlara yönelik, 31 Ağustos 2020 - 6 Haziran 2021 tarihlerinde destekleme ve yetiştirme kursları açabilecek.

***

BURSLULUK SINAVI
İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 05 Eylül 2020 tarihinde saat:10.00'da gerçekleştirilecek. Sınava giriş belgeleri sınavdan en az 7 gün önce www.meb.gov.tr adresinden yayımlanacak. Sonuçlar 28 Eylül tarihinde açıklanacak. Sınava 5, 6, 7, 8, Hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflar girecek.
SINAVA GİRİŞ BELGESİ VE TAYİNİ ÇIKANLARIN DURUMU
Sınava başvurular daha önce gerçekleştirilmişti. Fotoğraflı sınav giriş belgesi elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacaktır.
Mücbir sebepten (nakil, zorunlu ikamet değişikliği, mevsimlik işçi, yurt dışından gelmiş olanlar, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi) başka illerde bulunan öğrencilerin velileri, öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve belgeler ile sınava girmek istedikleri il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine sınav tarihinden en az 10 gün önce başvuru yapacaklardır. Dilekçeler, Bölge Sınav Yürütme Komisyonları tarafından değerlendirilerek başvurusu uygun görülen öğrencilerin sınava katılmaları sağlanacaktır.
SINAV KAPSAMI
Sınavda Türkçe, Matematik, Fen, Sosyal Bilgiler (8. Sınıfta T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, lisede ise Tarih ve Coğrafya. Ayrıca bu ders içeriğinde Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi de bulunmaktadır.) derslerinden 25'er soru olmak üzere 100 soru sorulacak. Sınav süresi 120 dakika olacak. Her soru için dört şık olacak ve içlerinden biri doğru cevap olacak. Kimlik belgesi olmayanlar sınava alınmayacak. Sınavda 3 yanlış cevap bir doğru cevabı götürecek.

GÜNCEL KILAVUZ İÇİN tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar:
http://oygm.meb.gov.tr/www/26-temmuz-2020-adaylik-kaldirma-sinav-sonuc-duyurusu/icerik/819
http://meb.gov.tr/2020-2021-egitim-ogretim-yili-calisma-takviminde-duzenleme/haber/21438/tr
http://oygm.meb.gov.tr/www/26-temmuz-2020-adaylik-kaldirma-sinav-sonuc-duyurusu/icerik/819

Sarıkamış İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 36500 Sarıkamış/KARS - 0474 413 60 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.