KARS SARIKAMIŞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uzaktan Eğitim Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar (20 Kasım Sonrası)

Salgın dönemi nedeniyle Bakanlığımızın aldığı uzaktan eğitim süreci ile ilgili "Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar" aşağıda verilmiştir.
Uzaktan Eğitim Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar (20 Kasım Sonrası)

1- Uzaktan eğitim hangi okullarda ve ne kadar süreli olacak?
Resmî ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarında 20 Kasım 2020 ? 04 Ocak 2021 tarihleri arasında uzaktan eğitime ara verilmiştir.

2- Uzaktan eğitimler nasıl yapılacak?
Resmî ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarında etkinlikler; ilkokullarda, ortaokullarda ve ortaöğretim kurumlarında tüm dersler canlı sınıf uygulamaları, TRT EBA TV, EBA portal ve açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar üzerinden uzaktan eğitim yoluyla işlenecektir.

3- Dersler neye göre yapılacaktır?
İlkokul ve ortaokullarda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 12.09.2018 tarihli ve 123 sayılı Kurul Kararı eki İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesine;
İmam hatip ortaokullarında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 19.02.2018 tarihli ve 55 sayılı Kurul Kararı eki İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesine;
Ortaöğretim kurumlarının tamamında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 19.02.2018 tarihli ve 56 sayılı Kurul Kararı eki Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelerine göre dersler işlenecektir.
Ders Çizelgeleri İçin TIKLAYINIZ
İmam-Hatip Okullarında ypılan uygulamalara uzaktan eğitim yoluyla devam edilecektir.

4- Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Yapılacak mı?
Belirtilen tarihler arasında resmî/özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında gerçekleştirilen Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile takviye kurslarına 04 Ocak 2020 tarihine kadar ara verilecek.,

5- İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulanacak mı?
İlkokul 3. sınıflara yönelik İYEP uygulama süreci yüz yüze eğitim verilinceye kadar ertelenmiştir. "Öğrenci Belirleme Aracı (ÖBA)" ve "Öğretmen Yönergeleri Formu (ÖYF)" daha sonra kullanılmak üzere muhafaza edilecektir.

6- Çeşitli nedenlerle canlı ders yapamayan öğretmenler olursa neler yapılacak?
Süreç içerisinde hastalık, izin ve benzeri nedenlerle canlı ders uygulaması yapamayan öğretmenlerin yerine öğretmen görevlendirmesi yapılacaktır.

7- Öğretmenler okula gelecek mi?
Uzaktan eğitim sürecinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir.

8- Öğretmenler okuldaki bilgisayar, kamera vb. araçları uzaktan eğitim için kullanabilecek mi?
Öğretmenler uzaktan eğitimi sürdürmek için okulda bulunan bilgisayar ve kamera gibi araçlardan yararlanabilecektir.

9- Nakil durumları nasıl olacak?
Öğrencilerin nakillerine ilişkin işlemler için 18 Kasım 2020 Çarşamba tarihine kadar olan başvurular işleme alınacak, yeni başvuru alınmayacaktır. Okullar nakil işlemlerini 20 Kasım 2020 tarihine kadar sonuçlandıracaktır.

10- Okullarda yazılı sınav yapılacak mı? Uzaktan eğitimde sınav olacak mı?
04 Ocak 2021 tarihine kadar yüz yüze veya uzaktan olmak üzere hiçbir şekilde sınav yapılmayacaktır. 04 Ocak 2021 tarihinden sonra ölçme ve değerlendirme faaliyetleri ile ilgili hususlar salgın sürecinin seyrine göre değerlendirilerek ayrıca duyurulacaktır.

11- Uygulamalı dersler yapılacak mı?
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 02.10.2020 tarihli 90757378-299-E.13991612 sayılı yazısı ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün 07.10.2020 tarihli ve 14339795 sayılı yazıları kapsamında gerçekleştirilen uygulamaya dayalı dersler 04 Ocak 2021 tarihine kadar yüz yüze yapılmayacaktır.

12- RAM Hizmeti verilme durumu ne olacak?
İlk kez eğitsel değerlendirme ve tanılaması yapılacak bireyler için Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) hizmet verilmeye devam edilecektir.

13- BİLSEM için bireysel değerlendirme olacak mı?
Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) öğrenci seçim sürecinde yetenek alanlarına ilişkin olarak gerçekleştirilen bireysel değerlendirmeler yapılmayacaktır.

14- Özel Öğretim Kurumları açık olacak mı?
5580 sayılı Kanun kapsamında olan tüm özel öğretim kurumlarında 20 Kasım 2020 - 04 Ocak 2021 tarihleri arasında yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerine ara verilmiştir. Sadece Kanun kapsamında olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde yapılan bireysel eğitimler yüz yüze devam edecek, ancak grup eğitimleri yapılmayacaktır.

14- Yaygın eğitim faaliyeti yapan ödnem sonu sınavları nasıl olacak?
5580 sayılı Kanun kapsamında yaygın eğitim faaliyeti yapan özel öğretim kurumlarında dönem sonu sınavları sokağa çıkma kısıtlaması kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilecektir.

Sarıkamış İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 36500 Sarıkamış/KARS - 0474 413 60 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.